Kyk Borç Sorgulama

KYK BORÇ SORGULAMA HAKKINDA

Öğrencilerin üniversite eğitimi sırasında devletten aldıkları öğrenim kredisi okul bittikten bir süre sonra ödenmeye başlar. Kredi ve yurtlar kurumuna ilk olarak öğrenim kredisi başvurunuzun onay belgesi geldiğinde toplamda ne kadar öğrenim kredisi alacağınız tutar bellidir ve siz bunun altına imza atarsınız.

Ancak ödeme yapılacağı zaman bir miktar faiz ödeyebilirsiniz. Okul bittikten yaklaşık 2 yıl sonra alınan krediler tekrar devlete bir miktar katkı payı ile ödenir. Ödemelerde taksitle ödeme seçeneği bulunmaktadır. Ödemeye başlayacağınızda ne kadar ödemeniz gereken miktar olduğunu merak edersiniz. Bu durumda Kyk borç sorgulama yapabilirsiniz.

BORCUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Üniversite döneminde aldığınız kredi miktarını tekrar devlete öderken ne kadar ödeyeceğinizi merak ediyorsanız www.kyksorgulama.com adresinden T.C. kimlik numaranızı yazarak kredi borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Buradan detaylı olarak ödeme miktarlarını total borcunuzu öğrenebilirsiniz. Sadece sisin T.C. numarası ile öğrenilir ve sizden başkası göremez.

BORCUMU SORGULADIKTAN SON NE YAPMALIYIM?

Öğrenim kredisi borcunu sorguladıktan sonra sıra ödeme işlemlerine gelmektedir. Ödemeleri dilerseniz taksitlendirme yaparak ödeyebilirsiniz. Ödemeleri vergi dairesinden yapabilirsiniz. Ancak vergi dairesine ödenen borçlar ilk önce maliye hesabına yatırılır daha sonrada YURTKUR hesabına geçer. Bundan dolayı bazen ödemeler YURTKUR’un hesabına yansımada gecikme olabilir. Bu sebepten dolayı vergi dairesine öğrenim kredisi borcunuzu yatırdıktan sonra size verilen makbuz ve dekontu saklamanızda fayda vardır.

Ödemelerinizi düzenli yatırdığınız halde faiz görünme ya da herhangi bir aksilik yaşanması durumunda YURTKUR’a elinizdeki makbuz ve dekont ile başvuru yapıp düzeltebilirsiniz. Ödediğiniz borçlarda yine de faiz görünüyor ise bu dekont ve makbuz ile başvurduğunuz zaman borcunuzdaki faiz silinecektir. Bu yüzden size verilen hiçbir belgeyi atmamanızda fayda vardır. Borcun tamamını ödeyip bitirdiğiniz zaman ise vergi dairesinden borcu yoktur yazısı almayı unutmayınız. Bu ilerde yaşanabilecek aksiliklerin önüne geçebilir.